Niekoľko rád pri pestovaní levandule.
admin 30 októbra, 2021 bylinky levandula levandulalekarska vysadbalevandule
Výsadba levandule
Výsadbu levandule vykonávaj na teplé a slnečné miesta s dobre priepustnou hlinito-piesčitou pôdou. Má veľmi rada slniečko a čím viac slnečných lúčov jej dopraješ, tým bude mať aromatickejšie kvety. V ťažších mokrých pôdach levanduľa uhynie. Levanduli prospievajú štrkové záhony. Veľkou chybou by bolo levanduľu vysadiť na intenzívne zavlažované plochy alebo ju namulčovať štiepkou alebo kôrou. Ako solitéry ju môžeme vysadiť jednotlivo (odporúčame 3 sadenice pri sebe), medzi rôzne druhy letničiek. Ak chceš, aby ti rastlina čo najskôr vyrástla, odporúča sa zaobstarať si už hotovú sadenicu. Ale samozrejme, môžeš začať aj od semienka.
Sadenice sadíme vo vzdialenosti 40 – 45 cm od seba (Lavandulu x intermedia Grosso 50 – 60 cm). Táto vzdialenosť je potrebná, keďže sa musí počítať s tým, že sa rastlinky rozrastú. Ak zvolíme bližšiu vzdialenosť, môžu sa objaviť problémy so strihaním do typických levanduľových „bochníkov“. Ak ich chceš použiť ako živý plot či na lemovanie chodníka, saď ich v menších vzdialenostiach, hustejšie pri sebe.
Tip od nás! 🙂
Po vysadení – prvý rok strihaj kvety a pomaly tvaruj rastlinku do tvare pologule. Rastlina ti krásne zhustne a dobre sa zakorení.
Treba ešte poznamenať, že zanedbaný rez spôsobuje drevnatenie kmeňa a potom bude mať problémy s obrašením drevnatej časti, čo spôsobí nepekný vzhľad kríku. Rastlina je mrazuvzdorná, avšak pri tuhších zimách a ako ochranu pred zimným mokrom je vhodnejšie levanduľu zahrnúť čečinou. Pri pestovaní v nádobách si daj pozor na premrznute rastliny, nádobu je potrebné ochrániť pred mrazom.
Strihanie levandule
Veľmi dôležité pri levanduli je pravidelné strihanie, ktoré vykonávame 2x do roka. A to na jar a po odkvete - od konca júla do polovice augusta. Rastliny potom stihnú ešte do zimy krásne obrašiť a dobre prezimujú. Neskorší rez neodporúčame, ak ho nestihneme, vykonávame ho až na jar.
Naša rada:
Hlbší strih, až do drevnatej časti, vykonávame iba na jar v priebehu marca a apríla - až po mrazoch!
Tento strih je určený najmä pre rastliny, ktoré sú veľmi zdrevnatené, prípadne staršie - pre omladenie.
Striháme nad zelenými výhonkami.
Na fotke vpravo vidíte detailný strih zdrevnatenej levandule lekárskej, ktorú sme ostrihali nad zelenými lístkami. Vľavo je už obrašená levanduľa novými zelenými lístkami.
Foto návod množenia levandule
Levanduľu množíme odrezkami alebo zo semien. My množíme odrezkami, nakoľko je väčšia šanca, že sa rastlinka uchytí.
Levanduľu množíme na jar z nových výhonkov, ktoré nie sú drevnaté.
Zo substrátu na levandule a Perlitu, ktorý udržiava vlahu, si pripravíme zeminu, ktorú potom natlačíme do kvetináčov.
Zo sadenice levandule odtrhneme tohtoročný nedrevnatý výhonok.
Vrchnú časť odstránime, aby sa rastlinka nevysiľovala, nerástla do kvetu, čo prispieva k vytvoreniu koreňového systému.
Na výhonku z levandule musia byť aspoň 4 poschodia lístkov. Spodná časť sa očistí a namočí do stimulátora rastu. Je potrebný ku kvalitnému zakoreneniu a tvorbe koreňovej sústavy.
Následne výhonok zapichneme to zeminy a polievame podľa potreby. (Odporúčame zhotoviť na polievanie rastliny, kropítko z plastovej fľaše, kde si do vrchnáku spravíme dierku, aby sme rastlinku nepreliali).
Keď je levanduľa dobre zakorenená, presadíme ju do väčšieho kvetináča a na jar môžeme sadiť
Budeme potrebovať:
1.kvetináče na pestovanie rastlín (ak máte väčšie napríklad 9x9cm môžete tam nasadiť viac rastlín, neskôr rozsadíte)
2.staršie sadenice levandule - samozrejme 🙂
3.profisubstrát pre levandule
4.perlit
5.stimulátor rastu
Nezabudnite!
Ak budete mať rastlinku cez zimu v kvetináči dobre ju zazimujte. Je potrebné kvetináč obaliť do jutoviny prípadne do igelitu, aby ste ochránili jej korene. Zabezpečte, aby nebola vystavená silnému vetru, snehu alebo dažďu. Neprenášajte ju do vykurovacej miestnosti.
Z našich skúseností a skúseností našich zákazníkov neodporúčame dlhodobo pestovať levanuľku v kvetináči. Nakoľko je náchylnejšia na premrznutie taktiež, nie vždy odhadneme zálievku. Čo môže viesť k vyschnutiu rastliny, prípadne opak - preliatiu.
Levanduľu vysadenú v zemi netreba polievať, stačia prvé dva týždne po vysadení.
Staršia levanduľa má hlboký koreňový systém, preto sa jej viac darí, keď je zasadená v zemi.