Niekoľko rád k sadeniu čučoriedok kanadských.

Niekoľko rád k sadeniu čučoriedok kanadských.

Fotopostup výsadby čučoriedky  kanadskej – Chandler. Fotky sú realizované pri dosádzaní.

Pre výsadbu budeš potrebovať:
  • sadenice čučoriedok kanadských, odporúčame minimálne dve rôzne odrody (ak ešte nepestuješ žiadnu)
  • rašelinu svetlú  s pH 3,5 – 4,5 – 250L
  • tkanú škôlkarskú textíliu
  • štiepku z ihličnatých drevín
  • žltý kremičitý piesok
 

 

 

Čučoriedky kanadské odporúčame sadiť buď do vyvýšeného záhona, alebo jamy s rozmerom minimálne 80x80x40cm. Odporúčame vysadiť dva a viac kríkov, čím zabezpečíte vzájomné opelenie pre vysokú úrodnosť. Čučoriedky odporúčame vysádzať v jednom rade. 

Čučoriedky kanadské sú typicky kyslomilné rastliny a preto je pri ich pestovaní najdôležitejším faktorom pH pôdy. Čučoriedkam najviac vyhovuje pH 3,5 – 4,5. Pri výsadne čučoriedok kanadských je veľmi dôležité zadovážiť si kvalitnú rašelinu s pH, ktoré uvádzame vyššie. 

Jamu vystelieme tkanou škôlkarskou textíliou. Zabezpečí, že sa kyslá pôda nebude zmiešavať so zásaditou.

 

 

 Pri výsadbe odporúčame samostatnú rašelinu  premiešať so žltým kremičitým pieskom, pozor – nie vápenatým. 

Kremičitý piesok zmiešame s rašelinou.

Následne do pripravenej pôdy posadíme rastlinu, ktorú sme mali vopred namočenú vo vedre s vodou, keďže samotná rašelina je veľmi suchá. 

 

 

Rastlinu dostatočne zahrnieme rašelinou.

 

Zákazníkom pri kúpe čučoriedok odporúčame po zasadení do rašeliny navrstviť na povrch štiepku z ihličnatých drevín. Napomáha udržiavať nielen optimálne kyslé pH, ale zadržiava aj vlahu v pôde.

Avšak nemôžeš použiť štiepku z listnatých stromov, nakoľko by si zmenil pH pôdy smerom k neutrálnej až zásaditej. V takej pôde čučoriedky kanadské nerastú.

POZOR! Zákazníci nám často rozprávajú, že prisypú hrabanku z lesa.  neodporúčame, nakoľko sa v nej môžu nachádzať rôzne plesne. Tak isto aj v kôre, ktorá sa dá bežne zakúpiť.
 

My sme oslovili priamo firmu, ktorá sa venuje štiepaniu dreva a do našej ponuky sme zaradili kvalitnú, čisto prírodnú, nefarbenú drevenú štiepku z mäkého dreva.

 

Samozrejme, je potrebné aj pravidelné zavlažovanie a to hlavne v období dozrievania plodov. Čučoriedky kanadské zalievame vodou zo studne, prípadne dažďovou. Určite nie chlórovou z vodovodného kohútika. Ideálna forma závlahy je kvapková.

 

Čučoriedky majú plytký koreňový systém a preto ich neokopávame ale burinu odstraňujeme ručne. Čo sa týka opeľovacích pomerov, väčšina moderných odrôd je samoopelivá, pre dosiahnutie vyšších a stabilných úrod odporúčame  vysadiť minimálne 2 odrody.

Kvitnú v druhej polovici mája a dozrievajú postupne podľa odrody od júla do septembra. Ak sa o čučoriedky vhodne staráš, môžeš sa tešiť z úrody 3 – 6 kg ovocia na jeden krík.

Čučoriedky sú mrazuvzdorné a preto sú vhodné aj do našich polôh. Čo ale nemajú radi sú veterné stanovištia, sucho a holomráz počas zimy.

V čase dozrievania je vhodné chrániť ich sieťami proti vtákom.

Prvé roky po výsadbe vykonávame výchovný a zdravotný rez čučoriedok kanadských. Odstraňujeme choré, uschnuté, zmrznuté časti a slabé výhonky. Neskôr odstraňujeme staré konáre a krík sa snažíme zmladiť a presvetliť zvnútra. Vhodný termín rezu je predjarné obdobie.

Rez čučoriedok kanadských – VIDEO

K čučoriedkam kanadským patrí neodmysliteľne hnojenie. Hnojením dodávame kyslosť pôde, živiny, podporujeme čučoriedky v raste, rodivosti  a prospieva k lepšiemu zakladaniu kvetov. Po skončení jarných mrazov používame hnojivo Kristalon na čučoriedky a neskôr Orgamin na čučoriedky s rohovinou.

 

 

Chcel by si rozšíriť svoje čučoriedkové políčko? 🌱💙

Či už pre svoje detičky, vnúčatá, alebo len tak pre chuť a svoje zdravie?

Navštív nás! Radi ti vysvetlíme starostlivosť o čučoriedky kanadské, tak isto odídeš od nás s kvalitnými sadenicami, rašelinou, štiepkou a hnojivami na čučoriedky kanadské.

Predaj na jar – osobný odber v Dolnej Breznici, okres Puchov.

Po tel. dohovore: 0948 881 446

Pridajte komentár