O čučoriedke kanadskej

O čučoriedke kanadskej

admin 20 októbra, 2021 cucoriedkykanadske

Čučoriedka kanadská (Vaccinium Corymbosum L.) je známa aj pod mnohými inými názvami ako čučoriedka záhradná, chocholíkatá, veľkoplodná alebo aj americká brusnica. Patrí do rodu brusnica (Vaccinium) a čeľade vresovcovité. Jedná sa o severoamerický druh čučoriedky, ktorý sa objavil vo východnej časti Kanady a USA až smerom na juh k Floride.

 

Plody kanadskej čučoriedky boli zbierané a používané pôvodnými obyvateľmi severnej Ameriky už pred mnohými stáročiami a tvorili dôležitú súčasť ich jedálnička. V Amerike sa z kanadskej čučoriedky vyšľachtilo viacero odrôd, ktoré zaručujú jej jedinečné vlastnosti. V porovnaní s čučoriedkou obyčajnou má kanadská čučoriedka podstate vyššiu a stabilnejšiu úrodu ale aj kvalitu a veľkosť plodov. Vyznačuje sa tiež plnšou chuťou, dobrou skladovateľnosťou a odolnosťou voči mrazom.

Kanadská čučoriedka je opadavý ker, ktorá v závislosti od odrody dorastá do výšky 1,5 až 3,5 metra. V krajine odkiaľ pochádza často vytvára mohutné húštiny. Jej lesklé, tmavozelené, eliptické listy sú dlhé cca 5 cm a na jeseň hrajú žltými, oranžovými alebo červenými listami, ktoré vytvárajú pôsobivý efekt.

 

Kvety kanadskej čučoriedky majú bielu až svetloružovú farbu, sú zvončekovité a rastú v strapcoch na stopkách. Z kvetov sa v priebehu leta vytvorí plod - čučoriedka tmavomodrej až fialovej farby s priemerom od 6 do 20 mm podľa odrody. 

kvety čučoriedky kanadskej
Značky: čučoriedky
Zdieľať

Pridajte komentár