Chceli by ste vianočný stromček v kvetináči?

Chceli by ste vianočný stromček v kvetináči?

Nezabúdaj, že aklimatizácia je obzvlášť dôležitá, nielen pri rezanom stromčeku, ale aj pri stromčeku v kvetináči. Predtým, ako stromček budeš chcieť dať do interiéru, je potrebné ho približne 2 týždne aklimatizovať. Vhodná je miestnosť, ktorá nie je vykurovaná napr.: chodba, garáž, uzavretý balkón alebo zimná záhrada. Ihličnany nemajú radi teplotné šoky a tak, ak by si zanedbal tento krok, môže ti stromček uschnúť. Keď budeš stromček aklimatizovať, nezabúdaj na pravidelnú zálievku. Stromčeky v kvetináči majú malú koreňovú sústavu a preto sa musia častejšie zalievať oproti voľne vysadeným stromčekom. Avšak, dávaj  pozor, aby si stromček nepremočil. Uisti sa, že kvetináč má drenážne dierky, cez ktoré prebytočná voda odtečie.

 

Kde v dome umiestniť živý vianočný stromček?

Najlepšie miesto je hlavne – mimo tepelného zdroja. To sa týka nielen kvetináčových stromčekov, ale aj rezaných. Vianočný stromček je potrebné umiestniť čo najďalej od krbu alebo radiátora. Najväčšia  nevýhoda kvetináčových stromčekov oproti rezaným je v tom, že kvetináčový stromček môžeš mať v interiéri maximálne 1 týždeň. Ak by si stromček nechal v interiéri dlhšie, začal by sa správať ako na jar. Začne vytvárať nové prírastky a keď ho budeš chcieť umiestniť von, všetky nové prírastky zamrznú.

 

Čo so stromčekom po Vianociach?

Opäť je veľmi dôležitá aklimatizácia rovnakým spôsobom, ako sme spomínali vyššie. Čím dlhšie necháš stromček aklimatizovať, tým lepšie. Keď ho budeš dávať do exteriéru, je dôležité kvetináč obaliť buď do vreca z juty, alebo vložiť do vykopanej jamy v záhrade. Aby si ochránil jeho koreňový systém pred mrazmi.

My sme si tiež presadili do zeme našu jedľu Nordmann z kvetináča – už je tomu tretí rok. Ale priznáme sa, že sme ju nemali v interiéri. Stromček sa nám krásne ujal a má nádherné prírastky. 🙂

 

Kedy stromček presadiť?

Keď uvidíš žltnúce ihličie alebo ihličie, ktoré je zakrpatené a riedke. Vtedy je potrebné stromček buď presadiť do väčšieho kvetináča alebo do záhrady. Vhodné je slnečné stanovisko alebo polotieň s priepustnou pôdou. Najlepším obdobím na presádzanie je jar. Do kvetináča alebo výsadbovej jamy nasyp trochu kyslej pôdy. Jamu zalej vodou. Potom opatrne vyber stromček z kvetináča, vlož ho buď do väčšieho kvetináča alebo do zeme. Zasyp jamu kyslou pôdou, poriadne ju utlač a polej.

Ponuka – zimná sezóna

Zdieľať

Pridajte komentár